Başbakan, Londra'da resepsiyona katıldı

Başbakan, Londra'da resepsiyona katıldı
banner80

Başbakan Ersin Tatar, Londra’daki temaslarını sürdürüyor. Başbakan Tatar, AKOL Şirketler Grubu ve Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu’nun düzenlediği resepsiyona katıldı.

Tatar, İngiltere’deki Kıbrıs Türk Dernekleri temsilcileriyle de bir araya geldi.

Londra’da katıldığı resepsiyonda Kıbrıslı Türklere seslenen Tatar, “İngiltere’deki gençler için yapılan katkılar değerlidir. Kişinin görüşü ne olursa olsun, birlik ve beraberlik içinde ortak mücadele ile gençliğe, spora, kültüre hizmet için çalışmalara devam etmek gerekiyor” dedi. Tatar, Londra ve KKTC’deki Kıbrıslı Türklerin gönül birliği ile birbirlerine bağlı olduğunu vurguladı. 

Tatar, “hepimizin bir devleti var ve adı KKTC. Bu KKTC’nin temeli ve harcında hepimizin emeği var. Hatırlamak, anlatmak, kendimizle gurur duymak hepimizin en doğal hakkıdır. Devletimizi yaşatmak inancıyla bu tehlikeli yolları aşmak durumundayız” dedi.

SARI
Resepsiyonda konuşan Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu Başkanı Serdar Sarı, 1976 yılından bu yana sivil toplum içindeki en büyük kuruluşlardan biri olduklarını ifade etti.     

Sarı, gençler, yetişkinler ve veteranlar gruplarında her hafta sonu yapılan maçlarla, Londra’daki Kıbrıs Türklerinin kardeşlik ve öz vatanlarını tanımalarına fırsat sağladıklarını belirtti.

TUNCALI
KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı da Başbakan Ersin Tatar’ı Londra’da ağırlamaktan ve görmekten memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar’ın da kendisinin de bu parklardan, mahallelerden başlayıp bu noktalara geldiğini anımsatarak, KKTC devletinin bu şerefli makamında bu şerefli hizmeti vermekten mutlu ve gururlu olduğunu belirtti.

banner69
TATAR

Tatar, Londra’daki ve KKTC’deki Kıbrıslı Türkleri birbirine bağlayan gönül birliği ile ortak çalışmaları yürütebilmek için başarılı olmak zorunda olduklarını belirtti ve “Çünkü biz KKTC’yiz. KKTC halkının geleceği ve var olabilmesi için gece gündüz çalışan ve büyük bir başarıyla imza atan halkın evlatlarıyız, torunlarıyız. Yüzyıllardır devam eden bir mücadelede hiç de küçümsenemeyecek bir devlet kurmuş olan insanların evlat ve torunlarıyız” dedi.

Konuşmasında, kendisine ‘Come on Ers’ denmesine neden olan olayı da anımsatan Başbakan Tatar, futboldan gelen birisi olduğunu, şimdi bunun Kıbrıs’ta mesele olduğunu belirtti.

Siyasette her zaman gerginlik olamayacağını, insanın biraz da esprili olması ve kendini kabul ettirmesi sevdirmesi gerektiğini kaydeden Tatar, bunun bir meziyet olduğunu söyledi.

İngiltere’deki gençler için yapılan katkıların da değerli olduğunu ifade eden Başbakan Tatar, kişinin görüşü ne olursa olsun, birlik ve beraberlik içinde ortak mücadele ile gençliğe, spora, kültüre hizmet için çalışmalara devam etmek gerektiğini anlattı.
    
Tatar, futbol, yarışlar ve birtakım müsabakalar nedeniyle İngiltere’deki Türklerin sık sık KKTC’ye gelmekte olduğuna da vurgu yaparak, “Kim kazanır kim kaybeder, o önemli değil, önemli olan bu maçların yapılabilmesi, İngiltere gibi futbolun önemli olduğu bir ülkede sizlerin de bunun içinde olabilmeniz. Hem spor, hem dostluk hem kardeşlik. Özlenilen birlik ve beraberliği sağlayabilmek” dedi.

Tatar, Londra’da yaptıkları toplantılarda, KKTC’nin durumunu anlattıklarını ve esas amaçları olan bu yoğun ilişkilerin geliştirilmesi, seçme seçilme hakkının da gündeme getirilmesinin gerekli olduğunu vurguladıklarını belirtti.

Bu çalışmaların süreceğini kaydeden Tatar, “Katılımcı bir zihniyetle, 
buradaki temsilcilerin günü geldiğinde meclise girmesi, sizleri temsil etmesi, sık sık yapılacak temaslarla KKTC ile dışarıdaki kardeşlerin yoğun ilişkilerinin geliştirilmesi, onların KKTC’ye olan ilgisinin artması, hepimizin ortak dileğidir” dedi.

Tatar, Kıbrıslı Türklerin İngiltere’ye gidiş süreçlerini de anımsatarak, 1950’li yıllarda başlayan bu serüvende çeşitli yerlerde çalıştıklarını, başarılı olup birikimlerinin bir kısmını öz vatanları KKTC’de yatırıma dönüştürdüklerini ve gelişmesi için büyük özveride bulunduklarını söyledi.

Tatar, “Yıllar sonra hepimizin bir devleti var ve adı da KKTC. Bu KKTC’nin temeli ve harcında hepimizin emeği var. Bu duygularla Londra’daki Türkleri bir kez daha kucaklamak isterim, aramızdan ayrılanları da rahmetle anarım” dedi.

Tatar şöyle devam etti:
“Bu insanların sesinin duyulması, vatana, millete, bayrağa ve Kıbrıs Türk halkının mücadelesine sahip çıkmalı. Kıbrıs’ta yaşayan kardeşleriniz için de bu bir umut ışığı olmuştur, güç olmuştur. Hem Kıbrıs’ta hem Türkiye’de hem de buralarda bu mücadeleyi vererek, ortak bir başarı olarak bu devleti hep birlikte yaşatmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla hatırlamak, anlatmak, kendimizle gurur duymak hepimizin en doğal hakkıdır. Devletimizi yaşatmak inancıyla bu tehlikeli yolları aşmak durumundayız” 

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER