Denktaş için mesajlar

Denktaş için mesajlar
banner32

SANER

Ulusal Birlik Partisi(UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner, KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başbakan Saner, yayımladığı mesajda “Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş Kıbrıs Türk tarihine damgasını vurmuş bir lider, eşi az bulunan bir Devlet ve dava adamıdır. Rauf Denktaş milli mücadelenin her aşamasında önemli görevler üstlenen, Kıbrıs Türkü’nü azınlık haklarına razı olmaya itilen bir toplum noktasından, devlet sahibi bir halk olgusuna taşıyan, yaptığı değerli hizmetler çok iyi bilinmesi gereken kıymetli bir şahsiyettir” dedi. 

Rauf Denktaş’ın hizmetlerinin unutulmaması gerektiğini, yaptıklarının iyi araştırılarak öğrenilmesi gerektiğini, kaydeden Saner, “Onun mücadeleci yapısı, araştırmacılığı, bilgiye ve çalışkanlığa verdiği değer, yüksek tarih şuuru ve kararlılığı gelecek nesiller için yol gösterici olmalıdır” dedi.

Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafı ile siyasi eşitlik temelinde, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devam edeceği yeni bir ortaklık devleti kurma niyetinin bulunmadığını kaydeden Saner, 
Kıbrıs Türk halkının devletine; Anadolu’daki kardeşlerine güvenerek sürdürdüğü mücadele, 1974 Barış Harekatı ve Türkiye’nin desteği ile kavuştuğunu ifade etti.

Saner, “Ama bütün bunlara rağmen, eğer bazı aldatmacalara uyar can alıcı noktaları göz ardı eder, tavizler verirsek gelecek nesiller bunun bedelini çok ağır ödeyecektir. Kıbrıs konusunda, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın bizlere öğütlediği gibi egemenliğimizden, devletimizden asla taviz vermemeli, Anavatan Türkiye ile birlikte milli dava yolunda yürümeye devam etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ı bir kez daha özlem ve rahmetle anarız” dedi.

ATAOĞLU

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Turizm ve Çevre Bakanı, Fikri Ataoğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı  Rauf Raif Denktaş'ın vefatının 9’uncu yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. 

DP’den yapılan açıklamaya göre Ataoğlu mesajında, Denktaş’ı anmak ve anlamanın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni her koşulda korumak olduğunu vurguladı.

Ataoğlu, “Ömrünü Kıbrıs davasına adamış olan merhum Rauf Raif Denktaş'ı saygı ve rahmetle yâd ediyoruz” dedi.

Ataoğlu, Denktaş’ın Kıbrıs Türkü’nün hak, eşitlik ve özgürlük davasında anavatan Türkiye ile ortak kader anlayışı içinde benzersiz bir liderlik sergilediğini belirterek, “Dünya çapında kabul görmüş liderlik ve devlet adamlığı vasıflarıyla, ülkemizin en haklı davalarından birinin savunucusu olarak tarihteki yerini almıştır” ifadelerini kullandı.

“DENKTAŞ’IN KIBRIS TÜRK HALKINA BIRAKTIĞI KKTC’YE SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Ataoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Kıbrıs Türk halkının adada adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması yönünde sürdürdüğü kararlı mücadelenin izinden gittiğimizi ifade ederken, Kıbrıs Türkü’nün var oluş mücadelesinin önderi Rauf Raif Denktaş’ın Kıbrıs Türk halkına bıraktığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sonuna kadar sahip çıkacağımızı bir kez daha belirtmek isterim. 
Rauf Raif Denktaş’ı anmak ve anlamak, Kıbrıs Türk halkı olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni her koşulda korumak, ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak ve bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkmaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 9’uncu yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyor, anısı önünde saygıyla eğiliyorum.”

EVREN

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türkü’nün Lideri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın vefatlarının yıldönümü dolayısıyla anma mesajı yayımladı.
Evren mesajında, “Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesine yaşamlarını adayan, Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ün vefatlarının 37’nci ve Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ın 9’uncu sene'i devriyesinde kendilerini saygı, özlem ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.
“DENKTAŞ EŞSİZ BİR LİDERDİ”
13 Ocak 2012 tarihinde hayatını kaybeden Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı ‘ulusal davanın en önemli sembolü ve sönmez meşalesi’ olarak niteleyen Evren, Denktaş’ın, yaşamını ulusal davaya ve Kıbrıs Türk’ünün varoluş ve özgürlük mücadelesine adayan üstün liderlik vasıflarına sahip, fikirleri ile Türk dünyasının saygı ve güvenine mazhar olmuş eşsiz bir lider olduğunu belirtti.
Evren, özgürlük ve varoluş mücadelesinde bayrağı Dr. Küçük’ten devralan Denktaş’ın, ulusal davadaki kararlı ve dik duruşu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunda öncü olduğunu, halkın egemen, bağımsız bir devlete kavuşmasında önemli bir rol oynadığını vurguladı.
Evren, Denktaş’ın emanet ettiği devlete ve egemenliğe sahip çıkılacağını ve ulusal davanın en iyi şekilde savunulmaya devam edileceğini kaydetti.
“DR. KÜÇÜK, VAROLUŞ MÜCADELESİNDE REHBER OLMUŞTUR”
Evren, 15 Ocak 1984’te hayatını kaybeden Dr. Fazıl Küçük’ün ise, İngiliz Sömürge Yönetimi’nin böl-yönet politikalarına karşı Kıbrıs Türk halkının kimliğinin ve varlığının korunması idealleri doğrultusunda yaşamı boyunca büyük mücadeleler verdiğini belirtti.
“Dr. Küçük, Vakıflar İdaresi’nin Kıbrıs Türkü’ne iadesini ulusal mücadelemizin merkezine almış ve ecdadımızın mirası Vakıflar İdaresi, bu mücadeleler sonunda gerçek sahibi olan Kıbrıs Türkü’ne iade edilmiştir” diyen Evren, Dr. Küçük’ün ‘Halkçı’ kimliğiyle Kıbrıs Türk halkının gönlünde yer ettiğini ve varoluş mücadelesinde rehber olduğunu vurguladı.
Evren mesajının devamında şunları kaydetti:
“Onların fedakârlıkları, mücadele azimleri ve ulusal davaya bağlılıkları bizlere ışık tutmaya, yol göstermeye devam edecektir.  
Bu duygu ve düşüncelerimle, Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ün vefatlarının 37’nci ve Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ın 9’uncu sene'i devriyesinde bir kez daha kendilerini saygı, özlem ve minnetle anıyor, Allah’tan rahmet diliyorum.”

ARIKLI

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 9’uncu ölüm yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.
Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Arıklı, “Kıbrıs Türk halkının var oluş mücadelesiyle tarihteki yerini alan ve simgeleşen, dünyaya örnek olmuş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı 9.yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

ÜSTEL

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 9’uncu ölüm yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.
Üstel, Denktaş’ın, hayatının büyük bir kısmını Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığı ve egemenliği uğruna mücadele ederek geçiren büyük bir devlet adamı olduğunu, Kıbrıs Türk halkının hak, eşitlik ve özgürlük davasını Anavatan Türkiye ile fikir ve gönül birliği içinde, dirayet ve özveriyle savunduğunu vurguladı.
Denktaş’ın, son nefesine kadar Kıbrıs Türklerinin hak ve menfaatlerinin korunması yönünde uğraş verdiğinin altını çizen Üstel, “Ne mutlu ona ki, Mücahit halkımız ve özgürlük liderimiz Dr. Fazıl Küçük ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanını gerçekleştirmiş ve ‘Kurucu Cumhurbaşkanı’ olarak adını tarihe yazdırmıştır. Ve ne mutlu Kıbrıs Türk halkına ki, bugün kendi devletinin çatısı altında özgür ve egemen bir halk olarak yaşamaktadır” ifadelerini kullandı.
Üstel, Denktaş’ın tarihteki değişmez yerini her zaman koruyacağını, mücadeleleri ve fikirleri ile Kıbrıs Türk halkına ilelebet rehber olmaya devam edeceğini vurgulayarak, bu bağlamda Denktaş’ı, ölümünün 9’uncu yıl dönümünde saygı ile andığını ifade etti.

TÖRE

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş için anma mesajı yayımladı.

Töre mesajında, “Milli davamızın iki lider kahramanının ölüm yıldönümlerinde onları minnet ve şükranla anarken, onların verdiği mücadeleyi, kulağımıza küpe olacak sözlerini, ne kadar yerine getiriyoruz sorusunu kendimize sormalıyız” ifadelerini kullandı.

Devlet yönetiminde ciddiyet ve samimiyete, milli davanın yürütülmesinde ilkeli duruşa, her dönemin adamı değil de her dönem adam olma sorumluluğuna dikkat edilip edilmediğinin sorulması gerektiğini anlatan Töre, sorularına “Ulusal çizgimizde yaşanılan zikzakların Kıbrıs Türk halkına ve devletimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine verdiği zararların farkında mıyız?” şeklinde devam etti.

“Devlet yönetimimizde ve siyasi yaşamımızda etik değerlere ve ahlaki ölçülere bağlılığımız nerelerde kaldı? Sayın Dr. Fazıl Küçük’ü ve Sayın Rauf Raif Denktaş’ı anarken birçok sorgulamayı kendimize yapmamız gerektiğine inanıyorum” diyen Töre, Küçük ile Denktaş’a Allahtan rahmet diledi, onların yolunda gitmeye onurlu duruşuyla devam edeceğini kaydetti.

DP GENÇLİK KOLLARI

Demokrat Parti Gençlik Örgütü Başkanı Erden Pekri, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Pekri, mesajında şunları kaydetti:

“Kıbrıs Türk halkının, varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş. Bilmenizi isteriz ki Demokrat Parti gençleri olarak, geçen dokuz yıl içinde sizi hiç ama hiç unutmadık. Her zaman duruşunuzla, sözlerinizle bizlere rehber oldunuz, olmaya da devam edeceksiniz.” 

SADIKOĞLU

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı, 9. ölüm yıl dönümünde saygı, şükran ve minnetle andı.

Sadıkoğlu, yayımladığı mesajda, Kıbrıs Türk halkının hak, eşitlik ve özgürlük davasına ömrünü adayan Denktaş’ın Kıbrıs Türk halkının yolunu aydınlatmaya devam ettiğini ifade etti.

Sadıkoğlu mesajında şunları kaydetti:

“Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş, Kıbrıs Türk halkının hak, eşitlik ve hürriyet davasını, Anavatan Türkiye ile fikir ve gönül birliği içinde özveriyle savundu. Bu sebeptendir ki; Kıbrıs davasının yılmaz savunucusu, mücahit, lider, devlet adamı olan Denktaş, tüm dünyada takdir edilen liderlik ve devlet adamlığı vasıflarıyla tarihteki müstesna yerini her zaman muhafaza etmiş, etmeye de devam edecek bir önemli bir şahsiyettir. Liderliği dün olduğu gibi bugün de yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Bu vesileyle, yeri asla doldurulamayacak büyük insan Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı aramızdan ayrılışının 9. Yıl dönümünde saygı, şükran ve minnetle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.”

MEMUR SEN

Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 9. ölüm yıldönümü nedeniyle anma mesajı yayımladı. Mesajda, “KKTC Devleti ve egemen varlığımızdan asla taviz vermeyeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Memur-Sen Genel Başkanı Akın Manga, yayımladığı mesajda, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) kuruluşunda ‘Toros’ kod adıyla görev alan Denktaş’ın teşkilatlanma ve varoluş mücadelesinin tüm safhalarında aktif rol aldığını, bu mücadelesinin geleceğe giden yolda Kıbrıs Türk Halkı’nı aydınlatmaya devam edeceğini belirtti.

Manga, günümüze kadar çok ağır bedellerin ödenmek zorunda kalındığını ve bunları unutturmayacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Denktaş’ın Kurucu Cumhurbaşkanı olduğu KKTC Devleti’ni, egemen varlığımızın ve gelecek güvencemizin yegâne teminatı olarak görüyoruz. Her hal ve şartta, emanetlerine sahip çıkacağız. KKTC Devleti ve egemen varlığımızdan asla taviz vermeyeceğiz.”

ÖZÇINAR

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı, 9’uncu ölüm yıl dönümünde sevgi, saygı ve özlemle andı.

Özçınar yazılı açıklamasında, tüm hayatını Kıbrıs Türkü'nün ve KKTC’nin bağımsızlığına adayan büyük devlet adamı Denktaş’ın, ortaya koyduğu mücadelenin, genç nesillere rehberlik edeceğini, tarihteki ve kalplerindeki yerini daima koruyacağını kaydetti.

“Görevimiz, kurarak bizlere emanet ettiği devletimize sahip çıkmak, verdiği varoluş mücadelesini yücelterek yolumuza devam etmektir” diyen Özçınar, şunları kaydetti:

“Kıbrıs Türk halkı, cesareti, sergilediği kararlı duruşu ile topluma liderlik eden, tüm dünyanın takdir ettiği Rauf Raif Denktaş’ı asla unutmayacak.

Hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik, merhum Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı rahmetle anarken, yüce hatırası önünde saygı ve minnetle eğiliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 21:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER