Saner: ”Kıbrıslı Rumları tarih kitaplarının yeniden yazılması için teşvik edin”

Saner:  ”Kıbrıslı Rumları tarih kitaplarının yeniden yazılması için teşvik edin”
banner83
banner80

UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner, kin ve nefret söylemi içeren ifadelerden ve yaklaşımlardan kaçınılması gerektiğini belirterek Avrupa Konseyi’ne, Kıbrıs Rum tarafını, tarih kitaplarının yeniden yazılması için teşvik etmeye çağırdı.

Fransa’nın Strazburg şehrinde 8-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi (AKPA), Genel Kurul ve komite toplantılarına katılan UBP Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner ve CTP Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan temaslarını sürdürüyor.

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner bugün gerçekleştirilen Kültür, Bilim, Eğitim ve Medya Komitesi toplantısında “Avrupa Konseyi’ne üye olan ülkelerde tarih kitaplarının kalitesinin eğitime uygunluk çalışmasının gözlemlenmesi” konusunu takip etti.

Saner, sunumun ardından söz alarak, tarihi geçmişimizin, kültürümüzün ve kimliğimizin inkâr edilemez bir parçası olduğunu ve genç nesillere tarih eğitimini doğru şekilde aktarmanın önemini vurguladı.

banner69
Saner, tarih eğitimi konusunda kin ve nefret söylemi içeren ifadelerden ve yaklaşımlardan özellikle kaçınılması gerektiğine işaret ederek, bu tarz yaklaşımların kabul edilemez olduğunu belirtti.

Avrupa Konseyi’nin adanın her iki tarafına tarih eğitimi konusunda yeni yaklaşımlar tavsiye ettiğini hatırlatan Saner, Kıbrıslı Türkler olarak üzerlerine düşen görevi yaptıklarını söyledi.

Kıbrıslı Rumların, tüm uluslararası baskılara rağmen, tarih kitaplarının kin ve nefret duygularından arınmış olarak yazılması konusunda özellikle kaçındığını ve Kıbrıslı Rum gençlerinin halen Türk karşıtı olarak yetişmekte olduklarını üzülerek gördüğünü ifade etti.

Hamza Ersan Saner, 2017 yılında Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi tarafından parlamentoda kabul edilen EOKA gününün okullarda kutlanmasına ilişkin kararının son derece üzüntü verici olduğunu ve bu kararı şiddetle protesto ettiğini belirtti.

Saner sözlerinin sonunda Avrupa Konseyi üyesi Kıbrıslı Rumları, tarih eğitimi konusunda cesaretlendirmesini ve tarih kitaplarının yeniden yazılması için teşvik etmeleri konusunda, Avrupa Konseyi’ne çağrıda bulundu.

Saner, çağrılarının cevap bulmaması halinde Türk tarafının farklı davranışlar içerisine girmesinin kimse tarafından sorgulanamayacağını ifade etti.

CTP Milletvekili Armağan Candan da bugün gerçekleştirilen Göç, Mülteciler ve Yerlerinden Edilmiş Kişiler Komitesi toplantısını takip etti.

Heyet, temaslarını tamamlayarak yarın KKTC’ye dönecek.

banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER