banner22

Sibel Siber: ”Karşılıklı kabul görecek yeni bir formülü deneme zamanı çoktan geldi"

Sibel Siber: ”Karşılıklı kabul görecek yeni bir formülü deneme zamanı çoktan geldi"
banner30

Eski meclis başkanı ve eski başbakan Sibel Siber, Kıbrıs sorununu sosyal medyadan değerlendirdi.

Sibel Siber, “Kıbrıs Sorunun çözümü için Rum tarafındaki zihniyetin değişmesini beklemek yerine, mevcut zihniyetle, yani bizi eşit ortak olarak görmek istemeyen zihniyetle aynı ada üzerinde nasıl bir çözüme ulaşabileceğimizi tartışmak lazım” dedi.

Sibel Siber’in tam açıklaması şöyle:

Kıbrıs Sorunun çözümü için Rum tarafındaki zihniyetin değişmesini beklemek yerine, mevcut zihniyetle, yani bizi eşit ortak olarak görmek istemeyen zihniyetle aynı ada üzerinde nasıl bir çözüme ulaşabileceğimizi tartışmak lazım.

Karşılıklı kabul görecek yeni bir formülü deneme zamanının çoktan geldiğine inanıyorum. “Konfederasyon mu? Yoksa İki devletli çözüm mü?” sorularını sormak ve isimlere takılmak yerine, yeni fikirlerle ortak akıl ile karşılıklı kabul görme olasılığı daha yüksek olan bir formüle odaklanmalıyız.

Statüko : Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyon ve ambargo altında çözümsüz müzakerelerin devamı demektir.

Statükodan Çıkış: Hayallerimizi bir tarafa bırakıp, gerçeklerle yüzleşmekten korkmadan, tabulara kendimizi hapsetmeden, sloganların esiri olmadan, yeni fikirlerle yeni bir çözüm arayışı için çalışma yapmak demektir.

Yeni fikirler, geçmişin ve onlarca yılın birikmiş müzakere deneyimlerinden ortak akıl ile çıkacak şüphesiz. Düğümü çözecek yeni bir formül için çalışmak, düğümü bunca yıldır çözememiş eski formülle çalışmaktan daha umut vericidir

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 14:59
YORUM EKLE
banner21
SIRADAKİ HABER

banner24

banner25