Tatar: "Kıbrıs’ta 2 ayrı devlet olması bir gerçeklik"

Tatar: "Kıbrıs’ta 2 ayrı devlet olması bir gerçeklik"
banner32

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Beşparmak Düşünce Grubu üyelerini kabul ederek görüştü.

Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte yeni bir sayfa açıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı, yıllar yılı süren Federasyon görüşmelerinde kaçırılan fırsatların bedelinin Kıbrıslı Türklere ödetildiğini ifade ederek Kıbrıs Türk halkının haksız izolasyon ve ambargolara maruz bırakıldığını dile getirdi.

Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis ile görüşmesinde Kıbrıs Türk halkının mağduriyetine dikkat çektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı, Yeşil Hat Tüzüğü ve Larnaka üzerinden KKTC’ye geçecek turistlere yönelik Rum tarafının kabul edilemez tutumunu bahse konu görüşmede masaya getirdiğini vurguladı. 

Rum tarafının KKTC ve Kıbrıslı Türkleri sürekli olarak aşağılamaya çalıştığını da söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, bu zihniyetin Kıbrıslı Türkler ile anlaşma konusundaki samimiyetini sorgulayarak, bu tutumun kabul edilemeyeceğinin altını çizdi. 

banner69
Demokrasiye ve demokratik süreçler sonunda ortaya çıkan karara saygı duyulmasının gerekliliğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, “Demokratik bir seçim sonrası ortaya yeni bir sonuç çıkmıştır. İnandığımız yolda milli davamızı sonuna kadar savunmak zorundayız” dedi. 

Her halkın kendi kendini yönetme hakkı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkleri bir halktır ve bu halk bu ülkede 400 yıl boyunca çok önemli mücadeleler vermiştir” şeklinde konuştu. 

Kıbrıslı Türklerin dayatma bir çözümle, federasyon adı altında üniter bir devlete yamalanarak azınlığa mahkum edilemeyeceğini dile getiren Cumhurbaşkanı, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nda verilen mesajların oldukça önemli olduğunu kaydetti. 

KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzde yüz uyumla çalışmasının büyük bir başarı olduğunu da belirten Cumhurbaşkanı, Kıbrıs’ta 2 ayrı devlet olmasının bir gerçeklik olduğunun altını çizdi. 

Cumhurbaşkanı, konuşmasının sonunda Beşparmak Düşünce Grubu’nu çalışmaları nedeniyle tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi. 

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER