ABD'de Texas Valisi Greg Abbott, ülkeye güney sınırından giren düzensiz göçmenlerin tutuklamasının önünü açan tartışmalı yasayı onayladı.

Vali Abbott, tasarıyı Texas'ın Brownsville bölgesinde düzenlenen törenle onayladı.

Yasa, eyalet yetkililerine ABD'ye yasa dışı yollardan girdiği düşünülen göçmenleri tutuklama ve sınır dışı etme etkisi tanıyor.

Texas'a giren düzensiz göçmenlerin, bu girişimlerini tekrarlaması halinde 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasının da önünü açan yasanın, Mart 2024'de uygulamaya konulması planlanıyor.

Abbott, törende yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Joe Biden'ı sınırı güvence altına almak için üzerine düşeni yapmamakla suçladı.

İsrail'in 281 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 38 bin 443'e çıktı İsrail'in 281 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 38 bin 443'e çıktı

Biden'ın düzensiz göçmenler konusunda herhangi bir eylemde bulunmamasının Texas'ı kendi başının çaresine bakmak zorunda bıraktığını söyleyen Abbott, "Texas üzerine düşeni yapıyor ve Joe Biden tarafından ardına kadar açılan bir sınırı güvence altına almaya çalışıyor." dedi.

Abbot yasanın, düzensiz göçmenlerin geldikleri ülkeye geri dönmeleri için bir mekanizma sağladığını ifade etti.

Editör: Burhan CANBAZ