Obama, Trump'ı isim vermeden eleştirdi: Nefreti besleyen liderleri reddedin

Obama, Trump'ı isim vermeden eleştirdi: Nefreti besleyen liderleri reddedin
banner94
banner90

ABD eski başkanı Barack Obama, üst üste gerçekleşen silahlı saldırıların ardından Trump'ı isim vermeden eleştirdi. Obama, ABD vatandaşlarına yaptığı çağrıda "Nefreti besleyen liderleri reddedin" dedi.

ABD'nin Teksas eyaletindeki silahlı saldırıların yankıları sürüyor. Geçtiğimiz günlerde 3 farklı yerde meydana gelen saldırılarda onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırıların yankıları devam ederken kamuoyunda gözler ABD eski başkanı Barack Obama'ya çevrildi. Obama, ırkçılığı normalleştiren ve nefreti besleyen liderleri reddetmeleri için ABD'lilere çağrıda bulundu.

banner91

Eleştirilerinde isim vermeyen Obama'nın bu yorumu, ABD Başkanı Donald Trump'ın, göçmenlere yönelik söyleminin şiddeti beslediği yönündeki eleştirilerin ardından geli.

"YAŞAM TARZIMIZI TEHDİT EDEN LİDERLERİ REDDETMELİYİZ"

Bugüne kadar Trump'ın tartışmalı söylemleri hakkında bir açıklama yapmaktan kaçınan Obama, "Bizim gibi görünmeyen insanları şeytanlaştıran, göçmenler de dahil olmak üzere diğer insanların yaşam tarzımızı tehdit ettiğini ima eden, bazı insanlara 'insan altı' diyen veya Amerika'yı sadece bazı insanlara ait gören liderleri reddetmeliyiz" dedi. Çoğulculuk ve demokrasi çağrısı yapan Obama, son günlerde yükselen ırkçılıkla ilgili, "Böyle bir şeyin siyasetimizde ve kamusal hayatımızda yeri yoktur. Her din, ırk ve siyasi partiden, çoğunluğu oluşturan iyi niyetli Amerikalıların bunu açıkça, tartışmasız bir şekilde söylemesinin zamanı geldi." dedi. Obama, başkanlığı döneminde silah satışlarını kısıtlamak için girişimlerde bulunmuş fakat başarısız olmuştu. 2015'te BBC'ye verdiği bir söyleşide "makul silah kontrol yasalarını" geçirememiş olmasının başkanlığı boyunca yaşadığı en büyük hayal kırıklığı olduğunu söylemişti.

BAZI ÇEVRELER SALDIRILARDAN TRUMP'I SORUMLU TUTUYOR

Pazartesi günü bir konuşma yapan Trump, nefreti ve beyazların üstünlüğünü savunanları kınasa da kamuoyunda bazı çevreler gerçekleşen saldırılarda Trump'ın ayrımcı söylemlerinin de etki ettiğini savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 15:07
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER