1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı
banner94
banner90

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 45’inci, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 63’üncü ve Kıbrıs’ın Osmanlı Devleti tarafından fethinin 450’nci yıl dönümü münasebetiyle 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı kutlama etkinlikleri düzenleniyor. 
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamda KKTC genelindeki tüm şehitlikler halkın ziyaretlerine açık olacak. 
MUKAVEMET YOL KOŞUSU
Yarın saat 07.00’de, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı- Boğazköy’de başlayacak 16 kilometrelik mukavemet yol koşusu Atatürk Kültür Merkezi önünde tamamlanacak. Dereceye giren sporculara ödülleri Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 10.15’te verilecek. 
ATATÜRK ANITLARINA ÇELENK KONULACAK
Kutlama etkinlikleri kapsamında yarın saat 09.30’da Lefkoşa ve bütün ilçe merkezlerindeki Atatürk anıtlarında çelenk sunulacak. Bu çerçevede, saat 10.00’da Lefkoşa Şehitler Anıtı’nda, saat 12.00’de Cumhuriyet Parkı Anıtı’nda çelenk sunma törenleri icra edilecek. 
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Boğazköy’de Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı karargâh bahçesinde ise saat 19.30’da Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluş yıl dönümü resepsiyonu düzenlenecek.

SANER

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Başbakan Ersan Saner, 1 Ağustos’un, Kıbrıs’taki Türk varlığı, güvenliği ve egemenliği açısından büyük önem taşıyan bir tarih olduğunu vurguladı. 
UBP Genel Başkanı, Başbakan Saner, Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethinin 450’nci, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) kuruluşunun 63’üncü, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluşunun 45’inci yıldönümleri dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Saner, mesajında şunları kaydetti:
“1 Ağustos Kıbrıs’taki Türk varlığı, güvenliği ve egemenliği açısından büyük önem taşıyan bir tarihtir.
1 Ağustos 1571’de Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethi ile o zaman da kaynayan bir kazan halinde olan Ortadoğu’da Haçlı seferleri durdu, Osmanlı İmparatorluğu ve İslam Dünyası yüzyıllar sürecek olan rahat bir nefes alma fırsatını buldu.
Kıbrıs’ın fethi ile Ada’da Türk varlığı başladı ve yüzyıllar boyunca bu topraklarda karşılıklı anlayış, adalet hüküm sürdü, Ortodoks Rumlar hiç yaşamadıkları gelişmeleri yaşadı.
Kıbrıs’ın 1878’de Osmanlı elinden çıkarak İngilizler’in yönetimine geçmesi İngilizlerin Ortadoğu’ya hakim, stratejik bir Ada’nın ele geçirilmesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun geriletilmesi, Rusların sıcak sulara inişinin engellenmesi hedeflerinin bir sonucudur.
Kıbrıs Türk Halkı 1878’den itibaren zor günler yaşamaya başladı ancak hiç bir zaman benliğini, özgürlük istencini yitirmedi, Rumlar’ın Ada’nın Yunan hegemonyasına sokulması çabaları karşısında boy eğmedi.
Rumların 1931 isyanındaki ana gayeleri, 1950 halkoylamasını yaparken akıllarındaki hedef Ada’nın Yunanistan’a bağlanması idi. Yunanistan 1954’te Kıbrıs halkının self determinasyon hakkı için Birleşmiş Milletler’e başvururken çeşitli nedenlerle Ada nüfusunun büyük çoğunluğunu ele geçiren Rumlar’ın oyları ile Ada’yı kendisine bağlamayı amaçlıyordu. 
1955 yılında ise Ada’da Yunanistan’ın dürtüsü  ‘Kıbrıslıların Milli Mücadele Örgütü’ anlamına gelen  EOKA terör örgütünü kurdular. Bu gelişme karşısında hareketsiz kalması halinde Girit’teki Türklerin  yaşandığı gibi toprağından, canından benliğinden olacağını iyi bilen Kıbrıs Türkleri ise 1 Ağustos 1958’de direniş için ‘Türk Mukavemet Teşkilatı’nı ‘vücuda getirdi.”  
Başbakan Saner, Anavatan Türkiye ile birlikte verilen mücadele sonucu, Kıbrıs Türk Halkının 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti Devleti’nin Kıbrıs Rum Halkı ile siyasi eşitliğe sahip kurucu ortağı olduğunu kaydetti. 
Ancak Rumlar’ın hedefinin değişmediğini, hala adayı Yunanistan’a bağlama ülküsünden ayrılmadıkları için kurulan ortaklık devletinin 21 Aralık 1963’teki silahlı Rum saldırıları ile yıkıldığını ifade eden Saner, şöyle devam etti: 
“Çok acılar çektik, toplu mezarlara gömüldük, 103 köyümüzü terk etmek zorunda kaldık, göçmen olduk , adadan silinmeye yüz tuttuk ama Anavatan Türkiye’nin de desteği ile Enosis’e geçit vermedik. 
1968-1974 yılları arasındaki toplumlar arası görüşmelerde bozulan ortaklığın yeniden kurulması için yapıcı rol oynadık ancak Rumlar’ın aklında-fikrinde Enosis olmaya devam etti. 
15 Temmuz 1974’teki Rum-Yunan darbesi pervasızca atılmış kesin hedefi Enosis olan bir adımdı. 
20 Temmuz 1974’te başlayan Kıbrıs Türk Barış Harekatı bizi, yok olmaktan,  Yunan egemenliğinden, toplu mezarlardan kurtardı, üzerinde Devlet kurduğumuz, özgürce, güven içinde yaşadığımız bir toprak parçasına kavuşmamızı sağladı. 
“BİZİM TARİHİMİZDE UTANACAĞIMIZ BİR SAYFA YOKTUR”
Tarihi gerçekler bunlardır. Bu topraklarda özgür yaşamak isteyen her Kıbrıs Türkü bu gerçekleri bilmeli, anlatmalı, gelecek nesilllere aktarmalıdır.Bizim tarihimizde utanacağımız bir sayfa yoktur. Biz esir alınmak, yok edilmek istenmemiz karşısında direndik ve başardık.”
Başbakan Saner, 1 Ağustos 1976’da Türk Mukavemet Teşkilatı’nın görevini başarı ile tamamlayarak tarihteki yerini almasından sonra yasa ile barışı sürdürmek, Kıbrıs Türk halkının özgürlüğü ve güvenliğini sağlamak için Güvelik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kurulduğunu kaydetti.
“Bizler için anlamı büyük olan üç mutlu olayın yıldönümlerinde bir kez daha Rum komşularımıza egemenlik ve iki devlet temelinde bir uzlaşmaya varma, dostluk ve barış çağrımızı yinelerken, Kıbrıs Türk halkının asla 1974 öncesi karanlık günlere dönülmesine izin vermeyeceğinin altını çizmek istiyorum” diyen Saner sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kıbrıs Yunan değildir. Kimse bizim Helen Devleti’ne dönüşen Kıbrıs Cumhuriyeti şemsiyesi altına sokma oyununa boyun eğmemizi beklemesin. Biz, Anavatan Türkiye ile birlikte güvenli, aydınlık, yaşam kalitemizin daha da yükseleceği bir geleceğe yürüyeceğiz. Bunun için gereken vizyona ve kararlılığa sahibiz.” 
Ersan Saner, bu duygu ve düşüncelerle dünden bugüne bu topraklardaki Türk varlığı, özgürlüğü, güvenliği için mücadele ederken canlarını kaybeden tüm şahitleri rahmet, gazileri şükranla andı ve halkın 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nı kutladı. 

EVREN

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. 

Kutlu Evren yayınladığı mesajda, “Kıbrıs Türkü, 1571 tarihinden bugünlere, Kıbrıs’ta kendine özgü kimliği, kültürü ve maneviyatı ile bu topraklarda Türk varlığının korunması, yaşatılması uğruna emsaline az rastlanır bir varoluş mücadelesi vermiştir. Kıbrıs Türk Halkı, tarih boyunca adadaki varlığına yönelik gerçekleştirilen tüm saldırılara karşı güçlü bir mukavemet göstermiş, rüştünü ispat etmiştir” dedi..  

OĞUZ

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, 1 Ağustos’un  Kıbrıs’taki Türk varlığı açısından büyük önem taşıyan güçlü bir tarih olduğunu belirtti.
Dursun Oğuz  ‘1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’ dolayısıyla mesaj yayımladı.
Oğuz, mesajında şu ifadeleri kullandı:
“1 Ağustos Kıbrıs’taki Türk varlığı açısından büyük önem taşıyan güçlü bir tarih. 
Kıbrıs’ın fethinin 450’inci, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 63’üncü ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 45’inci kuruluş yıldönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz.  

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı, Kıbrıs Türk Halkı’nın adadaki varlığı için vermiş olduğu çetin mücadelenin önemli bir dönüm noktasını temsil etmektedir. 

Kıbrıs Türk halkı uzun yıllar her türlü baskıya, haksızlığa, zulme ve acılara karşı mücadele ederek direnmiş, toplumsal birliktelikle varlığını korumayı başarmış, varoluş mücadelesi sonucunda özgürce yaşadığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devletine sahip olmuştur. Halkımız, bugün adada güven ve huzur içinde yaşamaktadır.  

Tüm halkımızın ‘1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nı kutlar, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anar, gazilerimize en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.”

ÇAVUŞOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

Çavuşoğlu mesajında, “Ada’nın 1871 yılında İngiliz sömürge yönetimine girmesinden itibaren Kıbrıs Türk halkı zorlu günlere adım atmış ancak kimliğini ve benliğini unutmayarak, Anavatan Türkiye ile bağlarını kopartmadan yaşam mücadelesini sürdürmüştür. Dedelerimiz, babalarımız, ninelerimiz, annelerimiz Türk’üm demenin yasak olduğu dönemde, Atatürk sevgisi ile ulusal kimliğini benimsemiş ve sömürge idaresinin baskılarına boyun eğmemiştir. Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) kuruluşu ile Kıbrıslı Türkleri top yekun yok etmek isteyen güçlere karşı, en zor şartlarda birlik ve beraberlik içinde örgütlü mücadele başlatılmıştır” dedi.

1 Ağustos’un KKTC'nin düzenli ordusunun kurulduğu tarih olması bakımından da önem taşıdığını ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Halkımız büyük bedeller ödeyip, onurlu bir mücadele sergileyerek bugün sahip olduğu kendi egemen devlet çatısı altında geçmişinden gurur duyarak, geleceğe güvenle bakmakta, adada huzur içinde yaşamaktadır.  Halkımızın bugünlere gelmesini sağlayan, varoluş mücadelesinde hayatlarını kaybeden şehitleri rahmetle, gazileri minnet ve saygı ile anarım. Ayrıca desteğiyle her daim Kıbrıs Türk halkının yanında olan Anavatan Türkiye’ye, tüm TSK ve GKK mensuplarına da teşekkürlerimi sunarım.”

ÜSTEL

Sağlık Bakanı Dt. Ünal Üstel, ‘1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’ dolayısıyla mesaj yayımladı. 

Üstel, mesajında şu ifadeleri kullandı: 

" Kıbrıs Türk tarihinde Kıbrıs Türk halkı için her biri ayrı önem taşıyan üç yıl dönümünü aynı günde kutladığımız, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı'nı idrak etmenin heyecanını, coşkusunu yaşıyoruz. 

1 Ağustos tarihi Kıbrıs Türkü'nün bu coğrafyada varlığını, mücadelesini ve güvencesini simgeleyen tarihtir. 

1571 yılında Kıbrıs'ın fethiyle bugün Kıbrıs'ın o dönemde kaynayan kazan olan Ortadoğu'da Haçlı Seferleri sonlandırılmış, Osmanlı İmparatorluğu ve İslam dünyası yüzyıllar sonra rahat bir döneme geçmiştir. 

1958 yılında bugün Yunanistan'ın kışkırtmasıyla Rumların 1955'te kurduğu Eoka terör örgütüne karşı Kıbrıs Türkleri direniş için Türk Mukavemet Teşkilatı'nı kurarak savunma hakkını kullanmıştır. 

Anavatan Türkiye ile birlikte verilen mücadelenin sonucu Kıbrıs Türk Halkı 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti Devleti'nin siyasi eşitliğe sahip kurucu ortağı olmuştur. 

1976 yılında bugün Türk Mukavemet Teşkilatı' nın görevini başarıyla tamamlamasından sonra yasayla, barışı sürdürmek halkının özgürlük ve güvenliğini sağlamak için Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı kurulmuştur. 

banner91
Bu topraklara 450 yıl önce köksalmış Kıbrıs Türkleri varlığını her koşulda büyük direniş göstererek korumuş, atalarından miras vatan topraklarını bu adadaki hak ve çıkarlarını canları pahasına savunarak bugünlere ulaşmıştır. 

Bu vesileyle halkımızın bayramını kutlar, canlarını feda eden, bizleri bu günlere ulaştıranları rahmet, gazilerimizi minnet ve saygıyla anar, Anavatan Türkiye'ye ,Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Güvenlik Kuvvetleri mensuplarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım. " 

ATAOĞLU

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Atağlu, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

Ataoğlu yayımladığı mesajda şunları söyledi:

 “Rumların huzursuzluk ve karışıklıklarına rağmen mücadeleler veren Kıbrıs Türk halkı sonunda istediği özgür, güvenli ve mutlu bir yaşam mücadelesini kazanmıştır. 
Kıbrıs Türkünü yok etme hayaliyle yanıp tutuşan Rumların hayalleri gerçekleşmemişse halkımız ve onların kurduğu TMT teşkilatı sayesindedir. Geçmişte yaşanan tüm zorluklara rağmen verilen bu onurlu mücadeleyi daha güçlendirmek ve yaşatmak için toplumsal birlik ve beraberliğimizi hiç kaybetmeden çalışmaya devam etmeliyiz”. 

AVCI

Yükseköğrenim, Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı.

Avcı yayınladığı mesajda, “1 Ağustos, Kıbrıs Türk halkının direnişinde ve bu toprakları vatan edinmemizde dönüm noktası olan üç önemli olayın yıldönümü olmasından dolayı toplumumuzun varoluş mücadelesi açısından derin bir anlam ifade etmektedir. Yine bu tarih, bu adadaki varlığımızın 450 yıllık bir direniş ve mücadelenin ürünü olduğunun önemli ve reddedilemez bir kanıtıdır” dedi.

Avcı, tarihten ders alarak ve geleceğe de bilimin objektif gözünden bakarak görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarını kaydetti.

BELEDİYELER BİRLİĞİ

Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, 1 Temmuz Toplumsal Direniş Bayramı mesajı yayımladı.

Özçınar yayınladığı mesajda şöyle dedi:

 “Heyecanla kutladığımız bu üç önemli yıl dönümünü, Kıbrıs Türk Halkının eşit, özgür ve güven içinde yaşamak için verdiği çetin mücadeleyi simgeleyen çok özel bir gündür. Halkımızın ‘1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nı en kalbi duygularla kutlarken, bu uğurda şehit olanları rahmet ve minnetle anar, Kıbrıs Türkü’nün her zaman yanında olan Anavatan Türkiye’ye, tüm TSK ve GKK mensuplarına teşekkürlerimi sunarım.” 

EMEKLİ ASSUBAYLAR

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Esen Ömürlü Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı.      

Ömürlü mesajında, “Bu üç kutsal tarih Kıbrıs Türk halkının azim ve inançla sürdürdüğü varoluş, kurtuluş ve geleceğe dönük özgürlük mücadelesinin tarihi kanıtlarıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetlerimizin güvencesinde Egemen ve Özgür yaşadığımız Devletimizi ebediyete kadar yaşatmak vazgeçilmez hedefimizdir” dedi.

Ömürlü, Kıbrıs Türkünün tüm yaptırım ve baskılara rağmen devletinden vazgeçmeyeceğini, bir çözüm durumunda da Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün vazgeçilmez olduğunu belirtti.

KAMU İŞ

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu İş) Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu,1 Ağustos Toplumsal Direniş bayramını mesajı yayınladı.

Serdaroğlu mesajında, “Kıbrıs Türk halkı, bu topraklarda eşit, özgür ve güven içinde kendi kimliği ile yaşayabilmek için zorlu bir mücadele vermiştir. Tüm bu zorluklar toplum olarak birlik ve beraberlikle üstesinden gelinmiştir. Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi için 1963-1974 tarihleri arasında gösterdiği direniş ve dayanışma tarihin sayfalarında bir emsaldir” dedi.

SAVAŞAN

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı  Ahmet Savaşan, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı.

Rum liderliğinin mevcut zihniyetinin Kıbrıs’ta paylaşıma dayalı federal bir ortaklığın kurulmasını engellediğini, Kıbrıs’ta sürdürülebilir bir anlaşmanın yapılabilmesinin eşit egemenlikten geçtiğini söyledi.

Kıbrıs Rum Liderliği’nin, Kıbrıs Türk Halkı ile yönetimi ve zenginliği paylaşmak istemediğini,  bu nedenle Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) efsanesini var eden mücadeleci ruha, Kıbrıs’taki Türklerin eşitliği ve egemenliğini korumak, KKTC’yi güçlendirmek için hala daha ihtiyaç olduğunu belirten Ahmet Savaşan, Rum tarafının mevcut BM parametrelerine dönme isteğinin adada statükoyu devam ettirmek çabasından başka bir şey olmadığının altını çizdi.

Kapalı Maraş ve Kıbrıs sorunu konusunda ortaya konan politikanın ezberleri bozacak nitelikte olduğunu kaydeden Ahmet Savaşan, bu vizyon sayesinde adada yeni bir dönemin başlayacağına inandığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2021, 16:12
banner69
YORUM EKLE
banner83
SIRADAKİ HABER