DP, Lute'un temaslarını değerlendirdi

DP, Lute'un temaslarını değerlendirdi
banner32

Demokrat Parti (DP), BM Genel Sekreteri Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un temaslarını değerlendirerek, “Kıbrıs Türkünün boşa harcayacak zamanı kalmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Partiden yapılan açıklamada, “Crans Montana’da çöken sadece konferans değil, federal çözümün ta kendisiydi.  Şimdi artık parça parça uygulanabilir çözüm modellerini konuşmamız gerekmektedir” denildi.

Açıklamada, BM Genel Sekreteri’nin Crans Montana’da çöken Kıbrıs Konferansı’yla ilgili olarak istişarelerde bulunmak üzere geçici olarak görevlendirmiş olduğu Lute’un, yeni bir müzakere süreci başlatmak adına tarafların uyması gereken yeni bir “Terms of Reference”  ( Çalışma Şartnamesi/Görev Tanımı) çalışması başlattığı kaydedildi.

Önce Anastasiadis, arkasından Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşen Lute’un adada kalıp görüşmelere devam etmeyi planladığı, fiili olarak bir mekik diplomasisi başlattığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

banner69
“Sayın Lute’un almış olduğu geçici istişare görevi tanımının kanımızca sınırları dışındaki bu girişimi yakından takip etmeye çalışmaktayız.

Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen şirketlerinden birinin GKRY ile iş birliği halinde, Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını hiçe sayarak başlatmış oldukları hidrokarbon çalışmalarında yer aldığı;  Amerika Birleşik Devletleri’nin bu çalışmalara ilk kez bu kadar açık destek verici beyanları ortadayken,  Lute’un Amerikan ordusunda ve Dışişleri’nde görev yapmış bir Amerikan vatandaşı olduğunun bilinciyle de hareket etmek, halkımızı bilgilendirmek durumundayız.

Bizleri bir yanda ne zaman sonuçlanacağı belli olmayan bir başka süreç ve/veya GKRY’inin pervasızca ve bölge barışını tehdit edici hidrokarbon çalışmalarını izlemek seçenekleri ile karşı karşıya getirmek, bilinçlice tasarlanan bir süreçse,  bunun riskli bir strateji olduğuna işaret etmek isteriz.”

Anastasiadis’in “ateşle oynadığı” belirtilen açıklamada, “Adamız etrafındaki hidrokarbonlar Kıbrıs’ta çözümün tetikleyicisi olmalıyken, şu an maalesef daha büyük maceralara fitil olmaktadır” denildi.

DP açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Mekik diplomasisine başlamak üzere olan Sayın Lute’a çağrımız çok nettir: ‘Kıbrıs Türkü’nün boşa harcayacak zamanı kalmamıştır’ . Crans Montana’da çöken sadece konferans değil, federal çözümün ta kendisiydi.  Şimdi artık parça parça uygulanabilir çözüm modellerini konuşmamız gerekmektedir.”

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER