Niyazi Kızılyürek'i eleştirdi

Niyazi Kızılyürek'i eleştirdi
banner32
banner78

UBP’den yapılan açıklamaya göre, Oğuzhan Hasipoğlu, AP Milletvekili Niyazi Kızılyürek’i eleştirdiği konuşmasında, Kızılyürek, Kıbrıs Türk toplumunun varlığını kabul ettiğini ancak Türkiye’yi “işgalci” olarak nitelendirdiğini söyledi.

banner69
Hasipoğlu, Rumların ısrarla Türk askerinin adadan gitmesini ve Türkiye’nin müdahale hakkının son bulmasını istediğini belirtti. Rumların sürekli Avrupa Birliği’ni işaret ettiğini kaydeden Hasipoğlu, Avrupa’nın göbeğinde Bosnalı Müslümanlara yapılan soykırımı örnek gösterdi. 

Hasipoğlu, BM’nin bölgede Kıbrıslı Türklerin ve Rumların hakkı var dediğini anımsatarak, Rumların bunu kabul etmediğini ve sürekli retçi pozisyona düştüğünü kaydetti. Hasipoğlu şöyle devam etti:

 “Bölgede Hukuki ve siyasi pozisyon var. Siyaseten birlikte yapalım dedik, hayır dediler. Egemen devlet biziz, anlaşırsak bir gün veririm dediler. Bu bizim onlara siyaseten attığımız goldür. Hukuken de 1982 deniz hukuku konvansiyonu var. O da diyor ki; ‘kıyıdaş devletler oturup anlaşsınlar.’ Eğer paylaşamıyorlarsa o zaman çizgi çeksinler, hakkaniyet ilkelerine göre paylaşın diyor. Rum bunu da yapmıyor. Siyaseten ve hukuken de retçi ve haksız duruma düşüyorlar. Fatih gemisi orada olacak, kazısını yapacak, KKTC’nin verdiği yetki dahilinde sondajı yapacak.”

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER