banner22

Tatar, Kızılyürek'in adaylığı konusunda hükümetin ne düşündüğünü sordu

Tatar, Kızılyürek'in adaylığı konusunda hükümetin ne düşündüğünü sordu
banner32

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Cumhuriyet Meclisi Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi Parlamenter Asemblesi (AKPA) heyetinin AP seçimlerine kadar, Kıbrıslı Türklerin temsiliyeti konusunda Avrupa Birliği ülkelerine yönelik bilgilendirme çalışması yapacağını açıkladı.

Tatar, Kızılyürek'in adaylığı konusunda hükümetin ne düşündüğünü sordu

 

Uluçay, Cumhuriyet Meclisi AP ve AKPA heyetindeki milletvekillerinin bu bilgilendirme çalışmalarında 2004’te yapılan Annan Planı referandumuyla ortaya çıkan duruma göre, Avrupa Parlamentosu’nda ancak Kıbrıs Türk halkının seçeceği temsilcilerin Kıbrıs Türk halkını temsil edebileceğini vurgulayacaklarını kaydetti.

Genel Kurul’da bugün Niyazi Kızılyürek’in Güney Kıbrıs’ın siyasi partisi Akel’den Avrupa Parlamentosu adayı olması konuşuldu. Konuyu gündeme 62. madde tahtında söz alan UBP Genel Başkanı Ersin Tatar taşıdı.  Tatar’ın hükümetin bu konudaki görüşünü sordu, kendi partisinin görüşünü dile getirerek, “Kıbrıslı Türkleri bu işe karıştırılmasın” dedi.

Tatar’ın bu sorusu üzerine kürsüye çıkan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ve Başbakan Tufan Erhürman açıklamalarda bulundu.

Özersay, Özyiğit ve Erhürman, Kıbrıslı Türkleri ancak Kıbrıslı Türklerin seçeceği kişilerin temsil edebileceğini ifade etti. Konuşmaların tümünde, Niyazi Kızılyürek’in donanımlı bir insan olduğuna da işaret edildi.

Genel Kurul’da son sözü alan Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay da “Kıbrıslı Türklerin temsiliyeti konusunda Avrupa Birliği ülkelerine yönelik bilgilendirme çalışması başlattık” dedi.

Konuşmalara geçilmeden önce Meclis Genel Kurulu’nda Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanlığı’nın, komite gündeminde bulunan Hayvan Refahı (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin (Y.Ö. No: 17/1/2018) Avrupa Birliği’ni uyum yasa tasarılarını görüşmek üzere oluşturulan geçici ve özel komiteye iletilmesine ilişkin tezkeresi okutulup bilgiye sunuldu.

Daha sonra UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, içtüzüğün 62. maddesi tahtında söz aldı. Tatar, Genel Kurul’un 2 saat geç toplandığını ifade ederek,  “Genel Kurul saat 12.00’de toplandı. Sanırım bir rekor” dedi.

AKEL partisinin Niyazi Kızılyürek’i Avrupa Parlamentosu adayı gösterdiğini ifade eden Tatar, “Kıbrıslı Türkler bu işe karıştırılmasın. Bunun Kıbrıslı Türklerin haklarıyla da alakası yok. Başka oyunlar oynanıyor. Meclis olarak bunu deklere etmemizde fayda var” dedi.

Tatar, Kızılyürek’in AP adaylığı konusunda kararının Cumhurbaşkanı Akıncı’nın sosyal ortamda Akel Genel Sekreteri ile yemek yendikten sonra alındığını da öne sürdü.

Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile sosyal medya üzerinden tartışması olduğunu da söyleyerek,  “Rum tarafının federasyon anlayışı ile Türk tarafının federasyona anlayışı arasında büyük fark var. Bana göre hükümet de bu konuda daha net duruş sergilemeli” dedi.

Tatar, Kızılyürek’in adaylığı konusunda hükümet görüşünün ne olduğunu da sordu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER