KKTC’de meydana gelebilecek herhangi bir afet veya acil durumda etkin yönetim yapılabilmesi için faaliyet gösteren Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi, Başbakan Ünal Üstel’in direktifleri doğrultusunda bugün Başbakanlık Müsteşarı Berhan  Ongan başkanlığında toplandı.

Toplantıya, İçişleri Bakanlığı,  Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Polis Genel Müdürlüğü yetkililerinin yanında kaymakamlar da katıldı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi ilçelerde olması muhtemel sel-su baskınlarına karşı oluşabilecek riskleri, alınacak önlemleri etüt etti, tüm ilçelerde ilçe emniyet kurullarının toplanmasını ve kriz sonuçlanana kadar görevde olmasına karar verdi.

Toplantıda ayrıca bölgelerinde meydana gelen afette vatandaşların mağduriyetlerinin giderilebilmesi için zarar-ziyanın ivedilikle tespit edilerek kaymakamlıklara bildirmesi de istendi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Öte yandan özellikle riskli bölgeler olarak tespit edilen,  İskele, Mağusa ve Girne  ilçelerindeki emniyet kurullarının 24 saat görevde olması, sel oluşma riski olan bölgelerde, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, itfaiye, belediyeler, polis ve kaymakamlıkların kapasitesinin artırılmasına da karar verildi.

Editör: Burhan CANBAZ