TATAR

 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çanakkale Zaferi’nin 109. yıldönümü vesilesiyle mesaj yayımlayarak, “Kıbrıs Türkü, Çanakkale Zaferi’nden aldığı güç ve ilhamla, her türlü zorluğa ve fedakârlığa katlanarak, kendi devletine kavuştu” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın mesajında şu ifadeler kullandı:

“Dünyanın ve emperyalist güçlerin en güçlü ordularına karşı, kahraman Türk askerinin kanı ve canı pahasına kazandığı Çanakkale Zaferi’nin 109. yıldönümündeyiz.

Bu büyük zafer, dünya esir uluslarına ve mazlum halklarına bir umut ve ışık olurken, Kıbrıs Türk Halkına da özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde güç ve ilham kaynağı olmuştur.

Bu büyük zaferden alınan güç ve ilhamla halkımız bir asırdan bu yana vatan bildiğimiz bu topraklarda Türklüğün onur ve şerefini ayaklar altında çiğnetmemek, özgürlüğünü ve egemenliğini korumak için mücadele etmektedir.

‘Çanakkale geçilmez’ söylemi, sadece bir söylem değil, Türk ulusunun direniş azmi ile özgürlük ve bağımsızlık sevdasının ifadesidir. Bu vatan bilinen toprakların bölünemeyeceğinin ve işgal edilemeyeceğinin de ifadesidir. Bu söylem, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu müjdeleyen bir söylemdir.

Kıbrıs Türk Halkı, Çanakkale Zaferi’nden aldığı güç ve ilhamla, her zorluğa ve fedakârlığa katlanarak, Anavatan Türkiye’nin desteği ve yardımıyla kendi vatanına ve kendi devletine kavuşmuştur.

Şehitlerimizin emaneti olan bu değerleri her ne pahasına olursa olsun koruyacak ve yaşatacağız. Tüm dünya da bunu böyle bilmelidir.

Üzerine basa basa yeniden söylemek istiyorum, zorlu koşullar altında kurmuş olduğumuz devletlerimizden vazgeçme, vatanımızı başkalarına teslim etme gibi bir gayemiz yoktur. Eşit egemen iki devletin iş birliğine dayalı çözüm şeklinden vazgeçmeyeceğimizi ve bu sağlanmadan müzakere masasına dönmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyorum. Federasyon masalının peşine bir 50 yıl daha takılmaya halkımızın tahammülü yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Şehitleri ile tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anarken, Çanakkale geçilemeyeceği gibi KKTC’den vazgeçilemeyeceğini de bir kez daha belirtiyorum.”

ÜSTEL

Başbakan Ünal Üstel, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Çanakkale Zaferi, 109. yıl dönümünde bizlere bir kez daha Türk olmanın onurunu ve gururunu yaşatmaktadır” dedi.

Başbakan Ünal Üstel, 18 Mart Şehitleri Günü mesajında Kıbrıs Türk halkının da Çanakkale Destanı ve Kurtuluş Savaşı gibi büyük zaferlerden aldığı ilhamla varoluş mücadelesini gerçekleştirdiğini ve Türk milletinin katkılarıyla hak ettiği özgürlüğüne kavuştuğunu kaydetti.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, ‘Çanakkale Geçilmez’ komutuyla, göğsünü vatanı için siper edenlerin, emperyalist güçlere karşı kazandığı bu kutlu yıl dönümünün, Kıbrıs Türkünün kalbinde de ayrı bir yer adığını ifade eden Başbakan Üstel, "Hürriyet ve istiklal uğruna Çanakkale’de şehit düşenleri rahmetle anıyor, bu zaferin bizlere öğrettiği mücadele azmini ebediyen benliğimizde taşıyacağımızı vurgulamak istiyorum." ifadelerine yer verdi.

Üstel, mesajının devamında şunları kaydetti: 

"Birçok zorluğun üstesinden gelen ve tarihe yön veren zaferlere imza atan aziz milletimiz, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını canı ve kanı pahasına korumasını bilmiştir.

Kıbrıs Türk halkı da Çanakkale Destanı ve Kurtuluş Savaşı gibi büyük zaferlerden aldığı ilhamla varoluş mücadelesini gerçekleştirmiş ve aziz milletimizin katkılarıyla hak ettiği özgürlüğüne kavuşmuştur.”

Başbakan Üstel, mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatan uğruna canlarını feda eden şehitleri rahmetle andı, gazilere şükranlarını sundu.

ARIKLI

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Çanakkale Deniz Savaşlarının, Türk milletinin ve Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesine ilham kaynağı olduğunu belirtti.

Bakan Arıklı, Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

“18 Mart 1915, Türk milletinin tarihinde önemli bir dönüm noktasını temsil eder” diyen Arıklı, bugün, vatan topraklarını korumak ve emperyalizme geçit vermemek adına canlarını feda eden kahraman şehitleri anarak, aziz hatıralarını yaşattıklarını ifade etti.

Çanakkale’de Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen destansı mücadelenin, Türk milletinin birlik ve beraberlik ruhunu ortaya koyarak, tarihe altın harflerle yazıldığını kaydeden Bakan Arıklı, “Şehitlerimizin kahramanlığı ve fedakârlığı sayesinde kazanılan Çanakkale Deniz Savaşları, Türk milletinin ve Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesine ilham kaynağı olmuştur” vurgusu yaptı.

“Şehitlerimizin bize bıraktığı mirası yaşatmak ve vatanımızı daha güçlü yarınlara taşımak en büyük sorumluluğumuzdur” diyen Arıklı, başta Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitleri saygı ve rahmetle anarak, “Ruhları şad olsun” dedi.

ERTUĞRULOĞLU

 Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkele Zaferi’nin 109. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Ertuğruloğlu mesajında şunları kaydetti:

“Türk Milleti’nin kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkı olarak, Türk tarihinin en parlak zaferlerinden olan, tarihin akışını değiştiren Çanakkale Zaferi’nin haklı gururunu yaşıyoruz.

109 yıl önce canları pahasına Çanakkale’yi geçilmez kılan, işgalcilere geçit vermeyen, başta Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan topraklarının savunulmasında canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle yad ediyorum.”

ÖZTÜRKLER

 UBP Güzelyurt Milletvekili Ziya Öztürkler, Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü ve 18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Çanakkale ruhunun Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde ışık olduğunu kaydetti.

UBP Güzelyurt Milletvekili Ziya Öztürkler, Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü ve 18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Öztürkler mesajında, 18 Mart 1915'te yaşanan Çanakkale Savaşı’nın Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesinde ulusal birliğin güçlenmesine öncülük ettiğini; tarihin seyrini değiştirdiğini; Türk Milletine umut, azim ve kararlılık aşıladığını ve Kurtuluş Savaşı’nın meşalesinin daha güçlü yanmasını sağladığını kaydetti.

Öztürkler, eşsiz bir kahramanlık destanı olarak tarihe altın harflerle yazıldığını belirttiği Çanakkale Zaferi’nin Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi için de emsal teşkil ederek Erenköy Destanı’nda direnişin ruhu olduğunu da belirtti.

“Çanakkale Savaşlarında, binlerce şehit verilmiş ve savaşın zafere dönüşmesinde dehası ile Gazi Mustafa Kemal Paşa gerçeğini tüm dünya devletleri görmüştür.” ifadelerini kullanan Öztürkler, Türk Milleti için Çanakkale Zaferi’nin anlamının askeri ve siyasi bir başarı olmaktan çok öte olduğunu vurguladı.

Öztürkler, “Çanakkale cephesinde yaşanan sayısız kahramanlık destanı vardır. Türk Milletinin karakterinde bütünleşen, insanüstü bir mücadele, tarihte eşine az rastlanan fedakârlıklar ve vatan aşkı vardır. Çanakkale Zaferi, gücünü Türk Milletinin sarsılmaz inanç ve özgürlüğüne olan düşkünlüğünden almıştır. Bu duygu ve düşüncelerimle, 18 Mart Çanakkale Zaferi’mizin 109. onur yılını kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, gelecek nesillerin hür ve özgür yaşaması uğruna canlarını feda etmekten çekinmeyen kahraman şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.” ifadelerine yer verdi.

GARDİYANOĞLU

Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği’nden Azerbaycan’a “kardeş dernek” ziyareti Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği’nden Azerbaycan’a “kardeş dernek” ziyareti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Gardiyanoğlu  mesajında şu ifadelere yer verdi:

“18 Mart Çanakkale Zaferi,  Türk milletinin ayağa kalktığı bir silkiniş, diriliş ve yükseliştir.

Tarihte eşine az rastlanan bir kahramanlık destanı, bir varoluş mücadelesi olan Çanakkale Zaferi ile Türk milleti kendisini tarihten silmek isteyenlere büyük bir ders vermiş ve tüm dünyaya ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirtmiştir.

Kıbrıs Türkü ise Çanakkale’de destan yazan bir milletin evlatları olarak bu azmi ve direnişi rehber edinmiş, Kıbrıs’ta varoluş ve bağımsızlık mücadelesi vererek egemenliğini ilan etmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin 109. yıldönümünü  gururla kutladığımız bu günde, destansı zaferin kahramanları başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa eden aziz Şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, Gazilerimizi yâd ediyor, hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum. Ruhları şad olsun."

BEROVA

Maliye Bakanı Özdemir Berova, Çanakkale Zaferi'nin 109. Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda "Çanakkale destanı, varoluş mücadelesinde Kıbrıs Türk halkının ilham ve güç kaynağıdır." dedi.

Maliye Bakanlığı Basın Bürosundan verilen bilgiye göre Berova, mesajında şunlara yer verdi:

“Türk Milletinin büyük bir kahramanlık ve destansı bir direnişle yarattığı 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yıl dönümündeyiz.

Hiç şüphesiz 18 Mart Çanakkale Zaferi, Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Bu zafer, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin topraklarını savunmak ve korumak adına neleri başarabileceğinin en güzel örneğidir.

Çanakkale destanı, vatan topraklarını zor şartlar altında, kısıtlı mühimmatla, yokluk ve zorluğa rağmen inanç ve azimle canları pahasına savunan kahraman ecdadımızın, bir azmin ve inancı zaferidir. Çanakkale destanı, varoluş mücadelesinde Kıbrıs Türk halkının ilham ve güç kaynağıdır.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.”

ATAOĞLU

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkele Zaferi’nin 109’uncu yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Ataoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Türk milletinin tarihinde önemli bir dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi'nin 109’uncu yıldönümü. Bu kahramanlık destanı, Türk milletinin azim ve kararlılığını, vatan sevgisini ve bağımsızlık tutkusunu tüm dünyaya göstermiştir.
Çanakkale Zaferi, Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde neler başarabileceğinin en güzel örneğidir. Şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

Çanakkale'de yazılan destanın bize öğrettiği gibi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, geleceğimizi daha güçlü ve aydınlık yarınlara taşıma yolunda kararlılıkla ilerliyoruz.

Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Çanakkale Zaferi'nin 109’uncu yıldönümünde, Türk milletinin birlik ve beraberliğini daima koruması, ülkemizin her alanda daha da ileriye gitmesi dileğiyle.”

TUĞLU

Mehmetçik Büyükkonuk Belediye Başkanı Dr. Fatma Çimen Tuğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Fatma Çimen Tuğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün, Türk milletinin kahramanlık destanının yazıldığı, Çanakkale Zaferi'nin 109. yıldönümünü gururla ve minnetle kutluyoruz. Bu anlamlı zafer, Türk milletinin vatan sevgisi ve bağımsızlık tutkusunun en parlak örneklerinden biridir.

Çanakkale'de, tüm zorluklara, tüm imkansızlıklara rağmen, vatan toprağını savunmak için göğüslerini siper eden ecdadımız, tarihin akışını değiştirmiş, dünyaya bir kez daha Türk milletinin cesaretini ve direnişini göstermiştir.

Bugün, o büyük mücadele ruhunu yüreğinde taşıyan her Türk olarak, şükranla anıyor ve bu toprakları bize emanet eden aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyoruz. Onların azim ve fedakarlığı, bizlere her zaman ilham kaynağı olacak, vatan sevgisinin ne kadar kutsal ve değerli olduğunu bir kez daha hatırlatacaktır.

Bu vesileyle, Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünü en içten dileklerimle kutlar, aziz şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim.”

Editör: Burhan CANBAZ