“Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu” (ICIJ) tarafından “Cyprus Confidential” adıyla açıklanan raporda Güney Kıbrıs’ın on yıllardır Rus kara parasının aklanmak üzere yığıldığı kavşak haline geldiğinin ortaya çıkmasıyla patlak veren skandalla ilgili gelişmeler sürüyor.

Larnaka Havalimanı'na bagajında 15 kiloyu aşkın uyuşturucuyla geldi Larnaka Havalimanı'na bagajında 15 kiloyu aşkın uyuşturucuyla geldi

Söz konusu skandal ve atılacak sonraki adımların dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis başkanlığında Saray’da gerçekleştirilen toplantıda ele alındığını yazan Haravgi gazetesi, Hristodulidis’in toplantıda Güney Kıbrıs’ın adının itibarının iade edilmesi için herkesin iş birliğinde bulunmasını istediğini iletti.

İngiliz makamlarının yardımıyla bir denetim çerçevesi oluşturulmasına karar verildiğini yazan gazete, davaların araştırılması için yabancı soruşturma memurlarının Güney Kıbrıs’a geleceğini de kaydetti.

Alithia gazetesi ise konuyla ilgili haberinde, Rum hükümetinin, ABD ve İngiltere tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımların izlenmesiyle ilgili çerçevenin iyileştirilmesine katkıda bulunacak İngiliz uzmanların bekleyişi içerisinde olduğunu yazdı.

Güney Kıbrıs’taki “Tüm Kıbrıs Barolar Birliği” ise yaptığı açıklamada, yaklaşık altı aydır devletin kendilerine ABD ve İngiltere’nin Rum hükümetine yaptırımların ihlal edilmesi konusunda verdiği bilgileri vermesini beklediklerini ifade ederken, bu bilgilerin iki ülkenin büyükelçiliklerinin yetkili departmanları tarafından geçen mayıs ayında Rum tarafına sunulduğuna işaret etti.

Hristodulidis’in dünkü toplantıda, yaptırımların ihlal edilmesiyle ilgili olarak gerçekleştirilen çalışmaların gidişatı ve ABD tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımların takibiyle ilgili çerçevenin iyileştirilmesine ilişkin kararların uygulanma süreci konusunda bilgilendirildiğini kaydeden gazete, Hristodulidis’in, bu konularda büyük bir uzmanlığa sahip bir ülkeden yabancı uzmanların desteğini istediğini söylediğini ekledi.

Editör: Burhan CANBAZ