Akıncı: "Geçmişten hiç ders çıkarılmayarak aynı hatalı yolda yürünmek isteniyor"

Akıncı: "Geçmişten hiç ders çıkarılmayarak aynı hatalı yolda yürünmek isteniyor"
banner32

Dördüncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2004’e gelinceye kadar, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın da etkisiyle, Türkiye yetkililerin de konfederasyon ve iki devletli çözüm konusunu çok gündeme getirdiğini anımstarak,  o yıllarda özellikle Meclis  kürsüsünden çok uyarılar yaptıklarını belirtti.

banner69
Akıncı açıklamasında şunları kaydetti:

"Uyarılarımızın özü şuydu: 'Bu siyaset sonuçta KKTC’nin tanınmasını ya da konfederasyonu sağlayacak değildir. Güney Kıbrıs’ın- üstelik uluslararası hukuk açısından tüm Kıbrıs adına- AB’ne girişini kolaylaştırmaktan başka işe yaramayacaktır. Bu siyaset, bir bakıma Rum tarafını arkasından itekleye itekleye AB’ne tek başlarına üye yapacaktır.'

Maalesef gerçekleşen tam da bu oldu. Bu sonuçta kuşkusuz AB’nin politik dar görüşlülüğünün rolü de yadsınamaz; ancak genel olarak Türk tarafının siyaseti bu sonucu kolaylaştırmıştır. Şimdi geçmişten hiç ders çıkarılmayarak aynı hatalı yolda yürünmek isteniyor. Hedef eğer gerçekten söyledikleri gibi ise, yani Kıbrıs’ta ayrı uluslararası kimliği kabul edilmiş iki tanınmış devlet ise, beşli konferansta bunu sağlamak mümkün değildir. 'Ortak zemin bulunamadı' denerek tüm taraflar zamana oynayacaksa , o takdirde de varılacak yer bellidir: Evet iki devlet olacak ama bir tarafta Kıbrıs Cumhuriyeti, diğer yanda da Türkiye Cumhuriyeti."

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER