Bakanlar Kurulu'ndan yeni kararlar

Bakanlar Kurulu'ndan yeni kararlar
banner32
banner76

Bakanlar Kurulu, Covid-19’la mücadele kapsamında alınan ek tedbirlerin maliyetinin karşılanması amacıyla bütçedeki bazı ödeneklerin ek ödenek kalemine aktarılmasına karar verdi.

Kurul bir ambulans ve sağlık personelinin  talep gelmesi halinde Pile’deki vatandaşlara sağlık hizmet sunması yönünde karar da aldı. Ayrıca, Pile’deki vatandaşlara gıda yardımı sağlanması  ve içme suyu  gibi ihtiyaçların giderilmesi konusunda da adım atılacak.

Bakanlar Kurulu Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yaklaşık 3,5 saatlik toplantının ardından açıklama yaptı ve toplantıda Covid-19 salgınıyla ilgili olarak KKTC’de ve dünyada gelinen durumu değerlendirdiklerini kaydetti.

Bugüne kadar aldıkları tedbirlerin ne oranda ve nasıl uygulandığı konusunu ele aldıklarını söyleyen Özersay,  bir takım yeni kararlar aldıklarını da ifade etti ve bunları  açıkladı.

Maliye Bakanlığı’nın yaptığı teklif çerçevesinde bütçedeki bazı ödeneklerin alınan ek tedbirlerin maliyetinin karşılanması amacıyla ek ödenek kalemine aktarılmasına karar verdiklerini söyleyen Özersay, ek ödenek kalemine aktarılan ödenekleri şöyle açıkladı:

“Cumhurbaşkanlığı Tanıtma ve Enformasyon Hizmetlerine Katkı Projesi Kalemi; Hane Halkı Kalemi;  Dernek, Birlik Kurum Kuruluşlara Yardım Kalemi.

Cumhuriyet Meclisi Dernek Birlik, Kurum ve Kuruluşlara Yardım Kalemi  

Başbakanlık Hane Halkına Yardım Kalemi, Derne, Birlik, Kurum ve Kuruluşlara Yardım Kalemi

Maliye Bakanlığı Hane Halkına Yardım Kalemi;  Dernek Birlik Kurum ve Kuruluşlara Yardım Kalemi.

Turizm Bakanlığı Dernek Birlik Kurum ve Kuruluşlara Yardım Kalemi”

PİLE’DEKİ VATANDAŞLARA SAĞLIK HİZMETİ

Pile’nin Kıbrıs Rum tarafına açık olması ve orada bir serbest dolaşımın mümkün olması nedeniyle  bir takım ilave önlemler almak durumunda kaldıklarını anımsatan Özersay, bu tedbirler nedeniyle  Pile’de yaşayan halkın KKTC’ye gelme hakkına sahip olmasına rağmen, girişte 14 gün merkezi karantina altına  alınma durumuyla karşı karşıya kaldığını ve  bunun Pile’de yaşayan vatandaşların  bazı sıkıntılar yaşamasına neden olduğunu anlattı.

Özersay, bu bağlamda vatandaşların da  taleplerini dikkate alarak Akdoğan’da bulunan ambulans hizmetinin sağlık personeliyle birlikte Pile’den talep gelmesi halinde Pile’deki vatandaşlara sağlık hizmet sunması yönünde karar aldıklarını söyledi.

İlgili bölgedeki  İngiliz üs yetkilileriyle de temas kurarak ambulansın Beyarmudu sınır kapısından geçip  Pile’ye gitmesi  ve vatandaşlara acil sağlık hizmeti sunması konusunda da karar ürettiklerini kaydeden Özersay, gerekli ayarlamanın şu an yapılmakta olduğunu ve ilerleyen saatlerde  irtibat için telefon numarası  da vereceklerini kaydetti.

banner69
PİLE’DEKİ VATANDAŞLARA GIDA YARDIMI…

Ülkenin başka bölgelerinde ihtiyaçlı olan vatandaşlara gıda yardımı yapılması konusunda sürdürülen bir çalışma  olduğunu hatırlatan Özersay, Pile muhtarlığıyla irtibat halinde aynı yardımın Pile’deki vatandaşlara da yapılması konusunda bir adım atma kararı aldıklarını ifade etti. Özersay, Pile’deki vatandaşların içme suyu tedariki gibi diğer ihtiyaçlarını  karşılamak amacıyla da bir çalışma başlatacaklarını da söyledi.

SPEKÜLATİF HABERLER… POLİS MENSUBU’NUN SONUCU NEGATİF…

Basında zaman zaman gerçeği yansıtmayan bazı spekülatif haberler çıktığını ve bunların çok hızlı bir biçimde yayıldığını kaydeden Özersay bir polis mensubuna yapılan testin pozitif çıktığı şeklindeki haberin gerçeği yansıtmadığını, testin negatif çıktığını vurguladı.

Büyük bir fedakarlıkla görevini sürdüren polis mensuplarının görevlerini daha tedbirli ve  güvenli şekilde sürdürebilmesi için almakta oldukları bazı önlemler olduğunu belirten Özersay, sağlanan ihtiyaçlara ek olarak diğer gerekli  teçhizatın acilen sağlanması konusunu ela almak üzere Bakanlar Kurulu toplantısına Polis Genel Müdürü’nün de davet edildiğini  ve bu konuyu görüştüklerini söyledi.

Özersay, böyle dönemlerde görev yapacak personelin herhangi bir eksiğinin olmaması konusunu önemsediklerini de vurguladı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin kendi bakanlığı bünyesinde yapılan değerlendirme toplantısında  teknik düzeyde aldıkları kararlarla  ilgili Bakanlar Kurulu’na bir sunum yaptığını söyleyen Özersay, ilerleyen saatlerde Pilli’nin ilaveten bir açıklama yaparak sağlık alanında aldıkları tedbirleri duyuracağını vurguladı.

“BİREYLERİN HER BİRİNİN SORUMLULUĞU ÇOK ÖNEMLİ…”

KKTC’de test sonucu pozitif çıkan vakaların çoğunun Salamis Otel’de kalan Alman turistlerle bağlantılı olduğunu kaydeden Özersay,  KKTC vatandaşı olan ve pozitif test sonucu bulunan kişilerin bugüne kadar kimlerle temas ettiklerinin yakın bir takibinin söz konusu olduğunu belirtti ve devlet olarak kendileri ne kadar tedbir alırlarsa alsınlar bireylerin her birinin sorumluluğunun önemli odluğuna işaret etti.

Özersay, “Her bireyim başına bir bekçi koyamayacağımıza göre herkes kendi  kendini denetlemek durumundadır, bu şakaya alınacak bir mesele değildir ” diye konuştu ve vatandaşların bireysel sorumluluğunun bilincinde olmasını istedi.

“MERKEZİ KARANTİNA NOKTALARI İLE İLGİLİ KİMSE AYRICALIK BEKLEMESİN”

Oluşturdukları merkezi karantina noktalarında yurt dışından gelenlerin 14 gün misafir edileceğini  de söyleyen ve kimsenin bu noktalarla ilgili bir ayrıcalık beklentisine girmemesini isteyen Özersay, imkanlar dahilinde herkesi bir yerlerde barındırmak durumunda olduklarını, herkesin lüksünden,  yaşam kalitesinden  ödün vermesi gerekebileceğini söyledi.

Özersay  “beni şuraya koydunuz buraya alın,  filan gelecek şuraya değil buraya koyabilir misiniz” yaklaşımına  kimsenin girmemesini ve herkesin  gerekli hassasiyeti göstermesini istedi.

“ALDIĞIMIZ  TEDBİRLERİN OLUMLU ETKİLERİNİ GÖRMEYE BAŞLADIK”

Aldıkları tedbirlerin olumlu etkilerini görmeye başladıklarını da  vurgulayan Özersay, bundan sonrasının çok daha önemli olduğunu,   bireyler için alınması gereken tedbirler yanında sağlık anlamında kapasitelerinin artırmak için alınması gereken ilave tedbirler de bulunduğunu  ifade etti.

Özersay, “Gün geçtikçe daha çok biz bizeyiz, bundan sonrası çok daha önemli ve çok daha kritik” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 19:53
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER