“Kamu otoritesi katı denetim yapmalı”

“Kamu otoritesi katı denetim yapmalı”
banner32

Ekonomik Örgütler Platformu, başta belediyeler olmak üzere, “kamu otoritesini” salgın önlemlerinin uygulanmasını katı bir şekilde denetlemeye çağırdı.

Ekonomik Örgütler Platformu, kamu sağlığı açısından zorunlu önlemlere uyulup uyulmadığının denetlenmesi ve uymayanların cezalandırılmasının salgın ile mücadelenin ayrılmaz, belki de en önemli parçası olduğunu vurguladı.

Açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun, 26 Ocak tarihinde aldığı bir kararla belediye personelini denetimler konusunda yetkili kıldığını ve bu denetimlerin daha etkili bir şekilde yapılmasını sağlamaya çalıştığı anımsatıldı.

banner69
Ancak salgın önlemlerinin denetiminin, bu karardan sonra bile yeterince yapılmadığı savunulan açıklamada, belediyelerin bu denetimi etkili bir şekilde yapamadığı, “siyasi” ve “ailevi” nedenlerin de bunda önemli bir etken olduğu ileri sürüldü.

“Halkın ve işletmelerin kapalı olunan sürede ödedikleri bedelin boşa gitmemesi için salgın önlemlerine uyulup uyulmadığının ciddi bir şekilde denetlenmesi; belediyelerin bu denetlemeyi etkili bir şekilde yapması zorunludur” ifadelerine yer verilen açıklamada, şöyle denildi:

“Başta belediyeler olmak üzere kamu otoritesini salgın önlemlerinin uygulanmasını katı bir şekilde denetlemeye çağırıyoruz. Bu denetimlerin yapılmaması halinde halkın ve işletmelerin kapalı dönemde katlanmak zorunda kaldıkları fedakarlıkların boşa gideceğinden endişe duyduğumuzu ve “aç-kapa” yönetimi ile yola devam etmemiz halinde bütün moral ve ekonomik değerlerin yok olacağını halkımız ile bir kez daha paylaşmak istiyoruz.

Ayrıca görevini layıkı ile yerine getiren tüm belediyelerimize de teşekkür ederiz.”

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER