“II. Türkiye-Azerbaycan-KKTC Kadın Girişimciler Zirvesi” yarın yapılıyor “II. Türkiye-Azerbaycan-KKTC Kadın Girişimciler Zirvesi” yarın yapılıyor

Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs meselesinin artık sadece Türkiye’nin değil bütün Türk dünyasının ortak davası olduğunu söyledi.

Başkan Töre, Türk Deniz Kuvvetleri Eski Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Meclis Şeref Salonu’nda gerçekleşen kabulde konuşan Töre, Türk Birliği’ne ve Kızıl Elma’ya sahip çıkmanın, milli ülküden geçtiğini söyledi.

Töre, Türk devletleri arasındaki iş birliğinin önemli olduğunu,  dünyanın her hangi bir yerinde bir Türkün başı sıkıştığı takdirde ise ortak hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

Enerji ve ticaret bakımından KKTC’nin Doğu Akdeniz’in tam ortasında bulunduğunu belirten Başkan Töre, gelecekte Kıbrıs adasının enerji merkezi haline geleceğini ifade etti.

 Türk Deniz Kuvvetleri Eski Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı da, KKTC’nin ada devleti kimliğiyle Türk dünyasının kalbi pozisyonunda olduğunu söyledi.

Yaycı, KKTC’nin demokrasisi ile dünyaya örnek olduğunu ve Cumhuriyet Meclisi’nde bulunmaktan da gurur duyduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından hediye teatisi gerçekleşti.

Editör: Burhan CANBAZ