Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 39’uncu toplantısına katıldı.

Amcaoğlu, KKTC ismi ve bayrağı ile yer aldığı toplantıda bir de konuşma yaptı ve İslam ülkeleriyle iş birliği yapmak istediklerini söyledi..

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bu önemli toplantıda bulunmaktan kendisi ve ekibi adına duydukları mutluluk ve onuru dile getiren Amcaoğlu, Kıbrıs Türkü’nün 1974’ten bu yana çok ciddi ekonomik ve sosyal bir savaş verdiğini anlattı.

Kıbrıs Türkü’nün İslam ülkeleriyle iş birliği yapmak istediğini söyleyen Amcaoğlu, bu ülkelere özellikle helal gıda bağlamında ürünler satılabileceğini kaydetti.

Bakan Amcaoğlu, İslam Konferansı Örgütü Üyesi Ülkeler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi Çerçeve Anlaşması’nı (TIPSOIC) hatırlattı ve 2002’de yürürlüğe giren bu çerçeve ve niyet anlaşmasının, KKTC’yi kapsayacak şekilde geliştirilmesini istedi.

Amcaoğlu, bu yılın özel konusunun İslam ülkeleri arasında Tercihli Ticaret Sistemi’nin hayat bulmasının sağlanması olduğunu söyledi.

Şu ana kadar Türkiye, İran, Ürdün, Bangladeş, Malezya’nın hayata geçirdiği bu sistemle artık İslam ülkeleri arasında çok daha hızlı ve kolay ticaret yapılabileceğinin altını çizen Amcaoğlu, Bahreyn, Fas, Kuveyt, Umman, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin de Tercihli Ticaret Sistemi’ne 2024 yılında dahil olacağını belirtti.

Amcaoğlu, KKTC’nin de bu sisteme dahil olabileceğini ve böylece ihracat yapabilme imkanının çok üst seviyelere taşınabileceğine işaret etti.

Bakan Amcaoğlu, özellikle bu senenin konusu olan “İslam ülkeleri arasında yeni oluşturulmaya çalışılan  ekonomik gümrük birliğinin” büyük fırsatlar taşıdığının altını çizdi.

Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, Haydar Aliyev’in Anıt Mezarı’nı ziyaret etti Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, Haydar Aliyev’in Anıt Mezarı’nı ziyaret etti

E-Ticaret kapsamında KKTC'den katma değeri yüksek ürünlerin hiçbir ambargo ile karşılaşmadan satışının yapılabileceğini anlatan Amcaoğlu, bu konuda bakanlığının ve hükümetin tüm enerjisiyle çalıştığını söyledi.

Amcaoğlu, konuşmasının sonunda, her zaman Kıbrıs Türkü’nün yanında olan Anavatan Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türkiye Ticaret Bakanı Ömer Bolat'a teşekkür etti.

Editör: Genç Editör