‘Güney’den sağlanan ilaçlar yasal olmayan yollarla KKTC’ye geçirildi’

‘Güney’den sağlanan ilaçlar yasal olmayan yollarla KKTC’ye geçirildi’
banner32
banner78

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı’nda faaliyet gösteren “İki Toplumlu Sağlık Komitesi” tarafından Güney Kıbrıs’tan sağlanan ilaç ve malzemelerin, Cumhurbaşkanlığı ve Lefkoşa Türk Belediyesi işbirliği ile yasal olmayan yollardan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geçirildiğinin saptandığı vurgulandı.

Açıklamada, söz konusu ilaçların Sağlık Bakanlığı’na bağlı İlaç ve Eczacılık Dairesi tarafından inceleneceği ve uygun görülmesi halinde depolarda bulunmasına ve gerekmesi halinde de kullanılmasına izin verileceği kaydedildi.

Açıklamada, “Söz konusu ilaçların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne getirilmesinde görev alanların karantinaya alınıp alınmayacağının da Sağlık Bakanlığı tarafından değerlendirmeye alındığı” ifade edildi.

banner69
Başbakanlık açıklamasında şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanlığı çatısı altında faaliyet gösteren ’İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nce’ Avrupa Birliği ve Rum Yönetimi’nden temin edildiği belirtilen bir miktar ilaç ve malzeme, öğleden sonra yasal olmayan yollardan ülkemize geçirildi.

 Şöyle ki; Bir ilacın veya sağlık malzemesinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girebilmesi için önceden İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden izin alınması gerekir.

İzin alındıktan sonra ise, söz konusu ilaç ve malzemeler için gümrük işlemleri yapılır. Bu olayda, bu iki yasal süreç de göz ardı edilmiş, Cumhurbaşkanlığı’nın talimatı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin olaya dahil edilmesiyle söz konusu malzemeler usulsüzce ülkemize sokulmuştur.

 Bu gelişmeler hükümetimizce değerlendirilmiş ve aşağıdaki hususların  halkımızın bilgisine getirilmesi kararlaştırılmıştır:

  • Söz konusu ilaç ve malzemelerin yasa dışı olarak ülkemize sokulması ilgili makamlarca incelenecek ve gereği yapılacaktır.
  • Rum tarafındaki kişilerle temasın olması dolayısı ile söz konusu süreçte yer alanların karantinaya alınıp alınmayacağı Sağlık Bakanlığı tarafından titizlikle incelenecek ve gereği yapılacaktır.
  • Söz konusu ilaç ve malzemenin Kovid-19 virüsü ile mücadelede kullanılıp kullanılamayacağı uzmanlarca ele alınacak, eğer bir sıkıntı yoksa söz konusu malzemenin depolarımızda bulunmasına ve gerektiğinde kullanılmasına izin verilecektir.
banner71
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bestami
Bestami - 1 yıl Önce

Senin Allah gara belanı versin a be Tatar denen yaratık..Beliki korona sana da bulaşır da geberir gidersin yalaka herif..

SIRADAKİ HABER