Başbakan Ünal Üstel,  Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın organizasyonu ile ülkede bulunan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Kayseri Ticaret Odası heyetlerini kabul etti.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda gerçekleşen kabulde heyetlere, KKTC Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu eşlik etti. 

Başbakan Ünal Üstel, kabulde yaptığı konuşmada ilk olarak, Filistin’de yaşanan insanlık dışı saldırılara dikkat çekerek, bu saldırıların bir an önce son bulmasını temenni ettiğini belirtti. 

Filistin’de yaşananların, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uzak bir durum olmadığına vurgu yapan Başbakan Ünal Üstel, “Kıbrıs Türk Toplumu olarak bizler de böylesine bir mezalime,  mücahidimiz ve mehmetçiğimiz ile birlikte direndik. 20 Temmuz Barış Harekatı ile birlikte bu esaretten kurtulduk. Yaşadığımız o zor yıllarda yine yanımızda Anavatan Türkiye Cumhuriyeti vardı, bugün de var… Maalesef Filistin’in ne garantörü ne de anavatanı var. Dünya bu konuda duyarsızlığını halen devam ettirmektedir. Maalesef hem BM hem de AB oturmuşlar masum insanların öldürülmesini sadece izliyorlar” ifadelerini kullandı.

Üstel, Türkiye Cumhuriyeti’nden iş insanlarına KKTC ile işbirliklerinin ve yapılacak yatırımların ekonomik gelişmeye katkı sağlayacağı noktasında hemfikir olduklarını söyleyerek, Türkiye ile ilişkilerin en üst seviyede devam ettiğini de vurguladı. 

KKTC’de izinsiz ikamet eden 3 kişi tespit edildi KKTC’de izinsiz ikamet eden 3 kişi tespit edildi

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy da yaptığı konuşmada, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40. yıl dönümünde adada olmaktan dolayı çok mutluyuz. KKTC bizim için çok önemlidir ve göz bebeğimizdir. Kayseri Ticaret Odası olarak  Kuzey Kıbrıs’ın ekonomisine ve ikdisadi olarak kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde birçok görüşmemiz olacaktır. Umuyoruz ki bu görüşmelerimizin sonucunda kalıcı ortaklıklarımız olacaktır” dedi.

Editör: Burhan CANBAZ