Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Bulgaristan AB’nden göç için acil anlaşma istediler

Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Bulgaristan AB’nden göç için acil anlaşma istediler
banner32

Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Giorgos Koumoutsakos, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ve Avrupa İçişleri Komiseri Ylva Johansson’a bir mektup göndererek Göç ve Sığınma’yla ilgili yeni Avrupa Anlaşması’na acil ve esnek bir anlaşma entegre edilmesi çağrısında bulundu. Mektuba Güney Kıbrıs ve Bulgaristan da imza koydular.
 
Mektupta, acil anlaşmanın olağanüstü göç koşullarıyla etkin mücadele için olası göç krizlerinde, belirli bir önleyici ve tepki koyucu sistemin harekete geçirilerek cephedeki ülkelerin kapasitesinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

banner69

Bu girişimi anlatan Giorgos Koumoutsakos, ‘cephedeki devletlerin sadece ulusal korumayı değil Avrupa sınırlarını da koruduğunu, bu göz önünde tutularak bu ülkelerin beklenmedik, istisnai ve aşırı göç koşullarında daha esnek tepki hakları olduğunun kabul edilip Avrupa dayanışmasının ispatlanması gerektiğine dikkat çekti.

Koumoutsakos, “Umarım oluşturulacak yeni Avrupa Göç ve Sığınma Paktı’nda cephedeki devletlerin bu haklı endişeleri ciddi olarak dikkate alınır” dedi.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER